AICI PUTETI VIZIONA TOATE MECIURILE LIVE VIDEO

CLICK AICI OLANDA-SPANIA 0-1, ORA 21:30
Marcator Andres Iniesta 116'

luni, 21 iunie 2010

PORTUGALIA - COREEA DE NORD 7 - 0

Primul gol al partidei vine în minutul 28, după o acţiune cursivă a Portugaliei. Maireles este găsit cu o pasă filtrantă de Tiago şi trage puternic pentru 1-0. În continuare, tot europenii rămîn în ofensivă şi ratează ocazii importante prin acelaşi Meireles (35), Ronaldo (42) şi Almeida (44).
La reluare, nu a mai existat decît o echipă la Cape Town. Portugalia face 4-0 în numai 15 minute şi arată că Jabulani poate fi stăpînită fără probleme de jucători pentru care tehnica individuală reprezintă principalul atu. Sabrosa (54), după un assist al lui Meireles, Almeida (56) din centrarea ideală a lui Coentrao şi Tiago, şut plasat din 16 metri, fac 4-0 contribuie la rezultatul intermediar.Nu avea să fie finalul. Cristiano loveşte pentru a doua oară bara la acest turneu final cu o bombă din afara careului (73), apoi nord coreenii clachează definitiv.
Liedson intră în teren pentru a înscrie, profitînd de eroarea uriaşă a lui Chon (81), Ronaldo (88) apare pe tabelă graţie unui scenariu identic, în timp ce Tiago face dubla cu o lovitură superbă de cap un minut mai tîrziu.