AICI PUTETI VIZIONA TOATE MECIURILE LIVE VIDEO

CLICK AICI OLANDA-SPANIA 0-1, ORA 21:30
Marcator Andres Iniesta 116'

sâmbătă, 19 iunie 2010

CAMERUN - DANEMARCA 1 - 2 REZUMAT VIDEO

Conştientă că doar victoria o mai păstrează cu şanse reale în cursa pentru  optimile de finală, Camerunul a început în atac partida cu Danemarca.

Eto'o şi Webo s-au instalat confortabil în faţa fundaşilor centrali adverşi, dînd impresia unei superiorităţi iniţiale pentru reprezentativa africană.

Debutul consistent se concretizează în minutul 11, cînd Webo recuperează un balon trimis neglijent către un coechipier de Christian Poulsen şi îi oferă lui Eto'o primul gol la Mondialul sud-african. Deşi a început cu 3 vîrfuri în teren, Danemarca nu se regăseşte şi predă total iniţiativa.

Prima acţiune importantă pentru nordici vine în minutul 18, cînd Gronkjaer expediază un şut puternic din afara careului, Nkoulou deviază oportun şi anulează pericolul. Un sfert de oră mai tîrziu, Rommedahl speculează neatenţia lui Ekotto, îl depăşeşte pe fundaşul lui Tottenham şi centrează perfect în faţa porţii pentru Bendtner, care face 1-1 cu o execuţie simplă din 6 metri.

Repriza continuă cu ratarea imensă a lui Tomasson (42), urmată de bara lui Samuel Eto'o din 13 metri (44) şi se încheie după încă o acţiune explozivă a Camerunului. De această dată Emana poate să-şi aducă echipa în avantaj, însă Sorensen are noroc încă o dată.

La pauză, ambii antrenori operează modificări pentru a-şi reconfirma intenţiile ofensive. Mbia (47) şi Webo (56, 69), trec pe lîngă desprindere, pentru ca Rommedahl să oprească dansul fanilor africani din tribune în minutul 60. Makoun este depăşit de winger-ul lui Ajax, care intră în careu şi trage imparabil pentru 2-1.

"Leii" forţează pentru a încerca să împingă deznodămîntul calificării pînă la confruntarea cu Olanda.
Toţi oamenii de atac ai lui Paul Le Guen au ocazia să-l menţină în funcţie pe tehnicianul francez, dar irosesc oportunităţi incredibile.

Danemarca ţine conştiincios mingea în final şi amînă atacul total al adversarului. Morten Olsen păstrează 4 jucători în duelul cu fundaşii camerunezi şi nu permite semne de întrebare în privinţa învingătoarei.